444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

كوجالي - آدابازاري - حي يني دوغان - شاعر ميللي أغمنليك -رقم : 89

Adapazarı - SAKARYA

0553 370 04 71

Yenidoğan Mah. Harmanlık Sok. No:71 1/A

Adapazarı - SAKARYA


0553 370 04 71

كوجالي - إزميت - حي كاراباش -شارع ليلى آتاكان - رقم :10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ


0262 331 41 07

كوجالي - آدابازاري - حي يني دوغان - شاعر ميللي أغمنليك -رقم : 89

Adapazarı - SAKARYA

0553 370 04 71
كوجالي - إزميت - حي كاراباش -شارع ليلى آتاكان - رقم :10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07

ÇOCUKLARA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK ZOR DEĞİL

Ebeveynlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırma zor bir süreç olmaktan çıkıyor.

 

ÖRNEK OLMANIN ÖNEMİ

Diş fırçalama ve ağız temizliği çocuklarımıza küçük yaşlarda kazandırmamız gereken önemli bir alışkanlık. Çocuklarına her konuda örnek olmak isteyen ebeveynler çocuklarının sağlıklı gelişimi için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bunlardan en önemlisi ise ebeveynlerin davranışları ile çocuklarına örnek olması. Uzmanlar, çocukların gelişiminde rol model olarak gördüğü anne ve babalarının davranışlarını kimi zaman taklit kimi zamanda alışkanlık haline getirdiği vurguluyor.

 

 

ÇOCUĞUNUZ SİZİ DİŞLERİNİZİ FIRÇALARKEN GÖRMELİ

Diş ve ağız bakımı ise çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren kazanması gereken düzenli alışkanlıklardan biri. Bunu konuda ise ön şart belli: Öncelikle çocuğunuz sizi dişlerinizi fırçalarken görmeli. Böylelikle ağız sağlığınıza ne kadar dikkat ettiğine şahit olacaktır. Bununla birlikte çocuklarımıza ağız ve diş temizliğinin ne kadar önemli olduğunu belirtmemiz ve açıklamamız gerekir. Böylece çocuklar bu eylemi niçin gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştirmediğimizde nasıl zarar göreceğimizin farkına varır.

 

TEŞVİK UNSURU FAKTÖRÜ

Teknoloji ve ürün tasarımı 2000’li yıllar ile birlikte inanılmaz bir çağ atladı. Bu çağ atlamadan diş fırçaları da nasibini almış durumda. Piyasada bulunan binlerce çeşit diş fırçası kişilerin zevk ve tarzlarına uyum sağlayacak biçimde üretiliyor. Çocuklarımızın diş fırçasını ve diş macununu kendisinin seçmesine izin verin. Diş fırçası tabii ki yaşına ve minik ağzına uygun büyüklükte, yumuşak ve naylon kıllı olmalı. Hatta bir değil, iki üç tane fırça alsın, her biri başka bir çizgi film karakteriyle süslü olsun. Bu alışveriş onun için bir teşvik unsuru olacaktır.

 

ÖNCE OYUN SORNA ALIŞKANLIK

 Çocuklarımızın yapmaktan en çok keyif aldığı şey oyun oynamaktır. Eğer diş fırçalama ve ağız bakımı işlemi bir oyun haline gelirse bir çocuğunuzun bu davranışı alışkanlık haline getirmesi daha kısa sürer. Bu konuda ebeveynler kendileri yaratıcı fikirler ortaya koyabilir ya da uzmanlardan yardım alabilir. Bir çözüm üretmekte zorlanan uzmanlar için bilindik yöntemleri hatırlatan uzmanlar çocukların bir davranışı alışkanlık haline getirmesi için ilk iki şartın süreklilik ve eylemi yaparken edinilen hoşnutluk durumu olarak belirliyor.

 

Eğer sizde çocuğunuza ağız bakımı ve diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak işitiyorsanız şu yöntemleri deneyebilirsiniz; 

  • Siz onun dişlerini fırçalayın, sonra da o sizin dişlerinizi fırçalasın.
  • Tüm aile banyoda toplanın ve hep birlikte diş fırçalayın… Komiklikler yapabilir, fotoğraf çekebilir, sonra birlikte bunlara bakabilirsiniz. Unutmayın, çocuklarınız her an oyun oynamak için can atar.
  • Canlı renkte kuma sahip neşeli bir kum saati alın (üç dakikada boşalabilir olmasına dikkat edin), kumlar akıp gidene kadar fırçalamayı sürdürmesini isteyin.
  • Diş fırçalama dakikalarına eşlik edecek şarkılar bulun. Çocuğunuz dişini fırçalarken dans da edebilsin.
  • Banyoya bir pano asın ve her diş fırçalayışının ardından panoya bir çıkartma yapıştırmasını isteyin. En özel çıkartmaları bu pano için birlikte seçip alabilirsiniz.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.