444 39 89

bilgi@donatimdis.com.tr

كوجالي - آدابازاري - حي يني دوغان - شاعر ميللي أغمنليك -رقم : 89

Adapazarı - SAKARYA

0553 370 04 71

Yenidoğan Mah. Harmanlık Sok. No:71 1/A

Adapazarı - SAKARYA


0553 370 04 71

كوجالي - إزميت - حي كاراباش -شارع ليلى آتاكان - رقم :10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07

Leyla Atakan Cd. No: 10

İzmit – KOCAELİ


0262 331 41 07

كوجالي - آدابازاري - حي يني دوغان - شاعر ميللي أغمنليك -رقم : 89

Adapazarı - SAKARYA

0553 370 04 71
كوجالي - إزميت - حي كاراباش -شارع ليلى آتاكان - رقم :10

İzmit – KOCAELİ

0262 331 41 07

Çocuğunuzun dişlerine iyi bakın

Çocuğunuzun sağlıklı dişlere sahip olmasını istiyorsanız diş çürükleri ve diş çarpıklığına karşı şimdiden önlemini almalılısınız

Pedodonti; 0-15 yaş arası çocuk ve ergenlerin tüm diş ve çene problemlerinin önlenmesi veya oluşan problemlerin ileride oluşturabilecekleri olumsuz etkileri göz önüne alarak bu problemlerin çözümüne odaklanan diş hekimliğinin en kapsamlı bilim dalıdır. Çocuk diş hekimleri temelde 3 problem üzerine odaklanırlar. Bunlar; diş hekimi korkusu, diş çürüğü, diğeri ise diş çapraşıklıklarıdır.

DİŞ ÇÜRÜĞÜN OLUŞUMUNA KARŞI KORUMA

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), diş çürüğünü çocuklarda görülen en yaygın salgın hastalık olarak tanımlamıştır. Diş çürüğü oluşumuna karşı en önemli en etkili yöntem şüphesiz ki dişlerin diş fırçası ve diş macunu ile fırçalaması oluşturmaktadır. Fakat diş fırçalama alışkanlıklarının küçük yaşlarda yeterinde kazandırılamaması ve\veya günümüz de beslenme alışkanlıklarının yüksek miktarda karbonhidrat içeren gıdalardan oluşması nedeniyle çocuklarda çürüğe karşı ilave tedbirler alınması gerekebilmektedir. Bu tedbirlerin başında ise uzman çocuk diş hekimleri tarafından dişlere flor uygulaması ve fissür örtücü ile dişlerin koruyu tabaka ile kaplanması gelmektedir. Uzman çocuk diş hekimleri tarafından florürün 6 ayda bir uygulanması, fissür örtücünün ise 6 ayda bir kontrol edilmesi tavsiye edilir.

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİN TEDAVİSİ

Çocuklarda diş sürmesi (ağızda dişin görünmeye başlaması) 6 ayda başlar ve 6 yaşına kadar sadece süt dişleri mevcut iken 6 yaşında daimi azı dişlerinin (6 yaş dişi) ağızda görünmesi ile karışık dişlenme başlar. 12 yaşından itibaren ise ağızda sadece daimi dişler bulunur. Çocuklarda diş tedavisinin temeli süt dişlerinin doğal düşme yaşına kadar ağızda tutulması temeline dayanmaktadır. Bu amaçla süt dişlerinin de daimi dişler gibi dolgu ve kanal tedavisi gibi restoratif tedaviler ile hem çocuktaki mevcut olan ağrılar giderilir hem de dişin tedavisi sağlanarak çekimden kurtarılır. Böylece süt dişlerinin erken dönemde kaybedilmesi engellenmiş ve bu sayede çene gelişiminin olumsuz etkilenmesinden ve daimi dişlerin çapraşık şekilde sıralanmasını önüne geçilmiş olur.

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ

5 yaş altındaki çocukların büyük çoğunluğun ve engelli bireylerin tedavisi sedasyon veya genel anestezi altında tek seferde yapılabilmektedir. Son zamanlarda hastaların operasyon sonrası konforunun daha iyi olması, uyutma işleminde sadece gaz kullanılabilmesi ve diş tedavisi sonrasında çocuğun dakikalar içerisinde taburcu edilebilmesi nedeniyle genel anestezinin yerini sedasyon uygulaması almıştır. Sedasyon ile diş tedavisi yalnızca ameliyathane ortamında uzman anestezi doktoru ve uzman çocuk diş hekimi (pedodontist) tarafından yapılmalıdır.

 

ORTODONTİK PROBLEMLER VE TEDAVİLER

Çocukluk döneminde dişlerde görülen çapraşıklıklar zamanında müdahale edilmez ise ileride telafisi oldukça zor olan estetik veya fonksiyonel problemlere yol açabilmektedir. Ortodontik yönden çocuklar için ilk muayene zamanı 7 yaş olarak belirlenmiştir. Bu dönemde yapılan ortodontik müdahaleler daha çok çıkarılabilen ortodontik apareyler ile gerçekleştirilmektedir. Bu apareyler sıklıkla dişlerin veya çenelerin pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde bazen ise dar olan çenenin genişletilmesinde kullanılmaktadır. Sabit ortodontik tedavi (diş teli) ise 12-13 yaşlarından itibaren yapılabilmektedir.

İLK MUAYENE

Amerikan Çocuk Diş Hekimleri Birliği (AAPD) bebeklerde ilk muayene için en ideal yaşın 1 yaş olduğunu belirtmektedir. Bu dönem bebeklerde kesici dişlerin bulunduğu ve biberon kullanımının da başlamasıyla çürük açısından oldukça risk altında olduğu yaş dönemidir. Pedodontistlerin en önemli görevi çocukların ağız ve diş sağlığını korumak olmakla beraber, tedavi ve koruma uygulamalarının çocukların psikolojisini anlayarak onlara özgü tedavi yaklaşımları sergileyerek, diş randevularını stres kaynağı olmaktan çıkarmak ve ilerleyen yaşlarda diş fobisi oluşumunun önüne geçmek kritik öneme sahiptir. Bu açıdan çocukların ilk muayenesi çok önemli yer tutmaktadır. Çocuk diş hekimleri çocukların ilk muayenesinde çoğunlukla tedaviden kaçınırlar. İlk randevu soru işaretlerinin ortadan kaldırıldığı, yapılması planlanan tedavilerin anlatıldığı ayrıca hekim hasta güvenin sağlandığı eğlenceli bir zaman şeklinde değerlendirilir. Bu açıdan ilk muayenenin pedodontist tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 
Yrd. Doç. Dr. Kenan CANTEKİN
(Pedodonti Uzmanı)

Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

 

 

 

 
 
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.